11.Svetový šampionát v zimnom plávaní IWSA v Talline

11. Svetový šampionát v zimnom plávaní (WSWC) sa konal 6.-10. marca 2018 v hlavnom meste Estónska, a to ako súčasť 100. výročia jeho nezávislosti (pripadlo na 24. február 2018). Novinkou na WSWC bola súťaž motýlkárov na 25m: celkove nastúpilo až 206 plavcov (zo SR aj R. Nyári a traja košickí plavci) a súťaž začala spoločnou rozplavbou vekových kategórií J1 a J2: pozrite si ju tu (stiahnutie videa trochu trvá): povedali by ste, že tí páni majú 70-74 (kat. J1) resp. 75-79 (kat. J2) rokov?! Vyhral Dán z kat. J2…Úžasné.

Úplné výsledky WSWC2018 možno nájsť (a selektovať si v nich tlačítkom ApplytuSlovensko (nech vás vo výsledkoch nemýli skratka SLO miestoSVK) je na WSWC tradične dosť benjamínkom a dve pódiové umiestnenia na najťažšej trati 450m sú iste úspechom. V kategórii E získal striebro Dezider Pék z Dunajskej stredy (DS) a bronz v kat.C získal Milan Paprčka z Banskej Bystrice. Na 450m dosiahli 4. miesta R. Nyári z DS (kat. D, keď ho od medaily delili len 3 sekundy) a A. Kirschner (z Bratislavy, kat. I).  A na  200m prsia vybojoval  v kategórii H 4. miesto V. Chudáčik (z BB). Ostatné SK-umiestenia z celkových 22 disciplín boli pod 5. priečkou.

Jednoznačným kráľom podujatia bol 52-ročný tradičný účastník WSWC a bývalý rekordér z LaManche Christof Wandratsch (kat. F) z Nemecka, ktorý štartoval vo všetkých 10 individuálnych disciplínach mužov, získal celkom 8 medailí (3+3+2) a vo vytrvalostnom plávaní na 450m mal absolútne najlepší čas z 88 súťažiacich. Medailovo bol síce úspešnejší mladučký bazénový špecialista Jaroslav Pronin (kat. B) z Bieloruska, ktorý štartoval v 8 disciplínach s bilanciou 5-2-1, ale najťažšie trate – 450m a 200m prsia – vynechal.

Čo dodať? Celkove sa na WSWC2018 zúčastnilo 58 plavcov zo Slovenska (rekord zo 7 účastí od r. 2006), a to hlavne vďaka skupine 44 otužilcov z klubu Košické tulene atď., ktorí do Tallinu cestovali prenajatým autobusom na čele s ich zakladateľom a vedúcim Mariánom Jarošom.

Pekné výsledky dosiahli plavci z Česka, a to hlavne na kráľovskej trati 450m: s bilanciou 4-1-3 sa zaradili v tejto súťaži za dve otužilecké veľmoci (Nemecko 5-1-1 a Rusko 4-3-3), s ktorými spolu vzali 13 z 18 zlatých medailí. Na krátkych tratiach však pekne „ryžovali“ aj domáci Estónci.

A mimo otužilectva? Úžasné bolo tallinské polárium s ľadovými medveďmi(AK,180313)